Wakacje w Karkonoszach, nad Bałtykiem, na Mazurach lub za granicą? Niezależnie od tego jak dobrze się do nich przygotujemy, czasem niespodziewana choroba może pokrzyżować plany. W takim wypadku warto wiedzieć gdzie i jak szukać pomocy medycznej.
Urlop w Polsce
Kiedy jesteśmy daleko od domu, na urlopie w Polsce nadal możemy korzystać z opieki zdrowotnej w najbliższej placówce w ramach swojego ubezpieczenia w NFZ.
Przebywając poza miejscem zamieszkania możemy skorzystać z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a koszt wizyty zostanie pokryty przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Do wizyty nie potrzebujemy skierowania. Nie obowiązuje także rejonizacja, a więc możemy wybrać dowolną placówkę w Polsce.
Wyjazd zagraniczny
Podczas wyjazdów poza granice Polski na terenie Unii Europejskiej lub kraju członkowskim EFTA nadal mamy prawo do świadczeń zdrowotnych. Prawo to potwierdza EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Korzystając z EKUZ mamy prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa i na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju.
O tym czy dane świadczenie jest nam niezbędne w czasie pobytu za granicą decyduje lekarz, który nas przyjmuje. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza lub pobyt w szpitalu to i my za nią zapłacimy. Jeśli jakieś świadczenie np. leczenie stomatologiczne nie jest w danym kraju europejskim finansowane ze środków publicznych, to będziemy musieli zapłacić za nie z własnej kieszeni, mimo że w Polsce jest ono bezpłatne dla osób ubezpieczonych.
Podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z publicznym płatnikiem. Dlatego zanim skorzystamy z usług lekarza trzeba sprawdzić, czy jesteśmy u takiego, który honoruje kartę EKUZ.
Świadczenia dostępne z kartą EKUZ najczęściej nie obejmują kosztów akcji ratunkowych, dlatego jeśli np. uprawiamy sporty wiążące się z takim ryzykiem przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić zasady udzielania pomocy oraz ewentualnie rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komercyjne.
Na podstawie EKUZ nie są także finansowane koszty powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na podstawie EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu.
EKUZ możemy używać w państwach UE/EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jest też ważna na terytoriach zamorskich:
- francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
- portugalskich: Azory i Madera,
- hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.
Nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich i Wyspie Man, a także w Monaco, San Marino i Watykanie.
Jeśli jesteśmy w obcym miejscu i nie wiemy gdzie jest najbliższy SOR, punkt nocnej pomocy lub apteka, możemy zadzwonić na infolinię Narodowego Fundusz Zdrowia.
Numer 800 190 590 jest bezpłatny i czynny całodobowo.
Dzwoniąc z zagranicy należy wybrać numer (+48) 22 125 66 00 (połączenia płatne zgodne z cennikiem operatora).
Filtry