Wojciech Szapował i Nadia Grzywa otrzymali po sztabce złota od burmistrza podczas pożegnania absolwentów Szkoły Podstawowej nr 1 w Złotoryi. Placówkę opuszcza w tym roku blisko pół setki uczniów. Wczoraj zatańczyli poloneza kończącego pierwszy etap szkolnej edukacji, przekazali sztandar i zgarnęli nagrody.
Wojtek – średnia na świadectwie 5,65 – i Nadia (5,53) dwugramowe sztabki o próbie 999 dostali za bardzo dobrą naukę, wzorowe zachowanie oraz ogromny wkład w tworzenie wizerunku szkoły. Złoto z rąk burmistrza Pawła Kuliga odbierali na scenie razem z rodzicami.
– Albert Einstein powiedział, że szkoła powinna dać młodym ludziom przede wszystkim umiejętność samodzielnego myślenia. I dzisiaj jestem pewny, że wy, drodzy absolwenci, tę umiejętność samodzielnego myślenia zdobyliście, bo tak naprawdę szkoła, którą kończycie, dała wam solidne fundamenty i dzisiaj tylko od was zależy, w którym kierunku pójdziecie. Kończycie bardzo dobrą szkołę, szkołę z tradycjami. Nie zmarnujcie tego, odkrywajcie świat, pytajcie. Życzę wam trafnych wyborów, bądźcie po prostu sobą – powiedział do ósmoklasistów burmistrz Kulig, który podziękował też ich nauczycielom za to, że dzielnie znieśli trudy ostatniego roku w szkole, gdy przechodziła termomodernizację, oraz rodzicom. – Zaufaliście tej szkole i wspieraliście ją. Bądźcie dziś dumni ze swoich pociech i dawajcie im oparcie na każdym kroku, bo decyzje, które stoją przed nimi, nie należą do najłatwiejszych – dodał samorządowiec.
Rodzice towarzyszyli też na scenie kolejnym czterem absolwentkom: Hannie Pupko, Blance Gełesz, Aleksandrze Krupie i Ince Wiśniewskiej, które za wytrwałą pracę, bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu oraz godne reprezentowanie szkoły w konkursach i zawodach sportowych dostały Nagrodę Dyrektora Szkoły. Aleksandra została też wyróżniona przez wójta Jana Tymczyszyna, jako najlepsza absolwentka z terenu gminy wiejskiej Złotoryja.
– Drodzy absolwenci, spotykamy się tutaj, by celebrować moment, który tradycja nazywa końcem. Ale w logice ludzkiego życia nie ma ostrych cięć. Nic się dzisiaj nie kończy w sposób ostateczny. Przekładacie jedynie kartę w tej samej pisanej od lat opowieści o waszym dorastaniu. Przez 8 lat Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Złotoryi była świadkiem waszego stawania się. W jej murach zapisywaliście strony pełne pierwszych, niezdarnych jeszcze zachwytów nad światem, wersów pisanych w pośpiechu, ale także opisywaliście chwile buntu, roztargnienia czy smutku. Życzę wam, abyście pisali tę opowieść w dalszym ciągu, aby ona była pełna pasji, odważnych zwrotów akcji i pięknych opisów. Nie bójcie się stawiać znaku zapytania tam, gdzie inni stawiają kropki, nie bójcie się trudnych słów, bądźcie poetami własnego losu. Księga jest nadal otwarta, pióro trzymacie we własnych dłoniach. Piszcie zatem tę swoją historię nieśpiesznie, z głęboką refleksją, w zgodzie z wewnętrznym głosem – życzyła ósmoklasistom dyrektorka Izabela Stemplowska, której trudno było ukryć wzruszenie podczas wczorajszego pożegnania.
Dla szóstki absolwentów nagrodą za szkolny wysiłek było wręczenie podczas uroczystego apelu świadectw z biało-czerwonym paskiem. Otrzymali je: Milena Ozimińska, Aleksander Rudnicki, Illia Zaverukha, Lena Golanowska, Hektor Stokłosa i Iga Wnęk.
Nagród i wyróżnień było wczoraj w Złotoryjskim Ośrodku Kultury więcej. Tytuł „Najlepszego Humanisty” trafił do Mileny Ozimińskiej i Aleksandry Krupy. Największe zasoby swojej wiedzy w zakresie edukacji matematyczno-przyrodniczej wykazała także Aleksandra Krupa oraz Nadia Grzywa. Za dobre wyniki w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko 2026” wyróżnienia odebrali Wojciech Szapował, Hektor Stokłosa i Illia Zaverukha (otrzymali międzynarodowy tytuł TAON). Z kolei w pozaszkolnych konkursach językowych i dotyczących wiedzy o Europie świetnie radzili sobie: Iga Wnęk, Wojciech Szapował, Nadia Grzywa, Aleksandra Krupa, Hanna Pupko, Dawid Kowalski, Jakub Lewicki, Wiktoria Warszawska, Gabriel Szostek, Hanna Ciechacka i Tomasz Cygan. Aleksandra Krupa i Wojciech Szapował otrzymali ponadto nagrody za działania artystyczne. Natomiast Hannę Pupko, Blankę Gełesz, Wojciecha Szapowała, Inkę Wiśniewską, Nadię Grzywę oraz Dawida Nowodyłę nagrodzono za to, że wykonywali swoją pracę „z pełną godnością i miłością, tak, jak gdyby byłą ostatnią w życiu”.
Nie zabrakło wyróżnień za osiągnięcia sportowe. Tytuł Najlepszego Sportowca Szkoły przypadł Pawłowi Chojnackiemu i Hannie Pupko, drugie miejsce w tej klasyfikacji zajęli Nadia Grzywa i Dawid Nowodyła, trzecie zaś – Inka Wiśniewska i Michał Kowalski. Dyplomy za reprezentowanie Jedynki w zawodach sportowych otrzymali też: Lena Golanowska, Wojciech Szapował, Przemysław Leszczewicz, Antoni Proszowski, Wiktor Mul, Antoni Feliksiak i Wiktor Siwak.
Szkoła podziękowała też członkom samorządu uczniowskiego i szkolnego klubu wolontariatu. Upominki otrzymali: Hanna Pupko, Aleksandra Krupa, Natalia Marciniak, Nadia Grzywa, Lena Biernatek, Jagoda Pawlus, Mielana Kolesnykova, Wiktoria Smoleń i Paweł Chojnacki.
Jedynka wypuszcza w tym roku 47 absolwentów z trzech klas ósmych, w których wychowawczyniami były: Renata Śnieszko-Pawłowska, Barbara Skorupska i Edyta Gontarek. Im, jak również poprzednim wychowawcom, w klasach wcześniejszych (byli nimi: Piotr Kroczak, Izabela Jarosz, Teresa Kobza i Marta Malik-Macała), a także Izabeli Stemplowskiej i wicedyrektorce Katarzynie Kaliciak-Turkiewicz, ósmoklasiści podziękowali bukietami kwiatów.
Podziękowania trafiły też do rodziców: Agnieszki Nowodyły, Marzeny Feliksiak, Jolanty Pupko, Alicji Szapował, Moniki Lesik-Leszczewicz, Anny Gełesz, Sylwii Kargol, Iwony Cygan, Katarzyny Insiak, Doroty i Krzysztofa Golanowskich, Małgorzaty Proszowskiej oraz Moniki Kot, którzy wspierali działalność placówki.
A na koniec akademii absolwentom wręczono Koszałki Opałki – humorystyczne nagrody za specyficzne podejście do życia, nietypowe osiągnięcia, artyzm, indywidualizm, a także działalność na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. I tak, tytuł „Zwolennika Nieprzychodzenia na Czas” przypadł Antoniemu Feliksiakowi, Michałowi Kowalskiemu i Hektorowi Stokłosie, „Mistrzyni Kultury i Opanowania” to Amelia Kożuszko, „Mistrz Spokoju i Opanowania” – Dawid Nowodyła i Illia Zaverukha, „Papużki Nierozłączki” – Wiktoria Smoleń i Jagoda Pawlus oraz Julia Gełesz i Lena Golanowska, „Chodząca Encyklopedia” – Igor Krzywiński i Iga Wnęk, „Klasowy Adwokat” – Hubert Łuniewski, Alan Kocyła i Haaroon Chuchla, „Mistrzyni Dobrej Energii” – Hanna Ciechacka i Wiktoria Warszawska, „Klasowy Marzyciel” – Gabriel Szostek i Tomasz Cygan, „Pomocna Dłoń Wychowawcy” – Aleksandra Krupa, Hanna Pupko i Lena Golanowska, „Mistrz Zadawania Dociekliwych Pytań” – Jan Czworowski i Wiktor Siwak, „Mistrz Klasowych Kłopotów” – Przemysław Leszczewicz, „Klasowy Mistrz Obecności” – Jakub Lewicki.
![]()












Filtry