Niemal 300 uczestników z całej Polski przyjechało do Złotoryi na 10. edycję Ogólnopolskich Mistrzostw w Płukaniu Złota Diabetyków.
Impreza, o której rozpoczęciu pisaliśmy TUTAJ, po raz kolejny połączyła sportową rywalizację, integrację środowiska diabetyków oraz promocję złotoryjskich tradycji związanych z płukaniem złota.
Jubileuszowa edycja mistrzostw była okazją nie tylko do rywalizacji, ale również do podkreślenia historii tego wyjątkowego wydarzenia.
Podczas otwarcia przypomniano osoby i instytucje, które przed laty współtworzyły ideę mistrzostw. Szczególne podziękowania skierowano do Polskiego Bractwa Kopaczy Złota, a zwłaszcza do Zbigniewa Soi i Stefanii Mickiewicz-Tyc, którzy od początku wspierali organizację tego wydarzenia. Wspomniano również rolę Moniki Kaczmarek, która jako prezes koła PSD w Złotoryi współtworzyła pierwsze mistrzostwa, a dziś jako prezes Zarządu Głównego PSD nadal wspiera lokalne działania na rzecz osób z cukrzycą.
Najważniejszym punktem programu były oczywiście zawody w płukaniu złota.
Emocji nie brakowało zarówno wśród dorosłych, jak i najmłodszych uczestników.
W kategorii dzieci kolejne miejsca zajęli: Zofia Gryniewicka, Antonina Magiera, Tomasz Gryniewicki.
Wyróżnienia otrzymali: Marcelina Glapińska, Ksawery Glapiński, Hania Drabek
W kategorii kobiety kolejność wyglądała następująco: Karolina Piątek, Barbara Muzyka, Agnieszka Mrozik.
Mężczyźni (kolejno): Wojciech Słodki, Jerzy Głogowski, Mateusz Rałowicz.
Podczas mistrzostw rozegrane zostały także zawody w rzucie do miski płukacza. Nagrody otrzymały Teresa Klimek i Janina Ludwiczak.
Z kolei w rzucie do deski nagrody w kategorii dzieci zdobyli: Zofia Glapińska, Ala Glapińska, i Ksawery Glapiński (dzieci). W klasyfikacji dorosłych kolejne miejsca zajęli: Andrzej Jeziorny, Maria Wrona, Ariel Glapiński.
![]()
fot. Oliwia Kaczmarek












Filtry