Burmistrz wręczył nagrody i wyróżnienia uczestnikom dwóch konkursów zorganizowanych przez Urząd Miejski w Złotoryi: plastycznego, ogłoszonego dla dzieci w ramach tegorocznej akcji sprzątania świata, oraz ogrodniczego, dla osób, które w ponadprzeciętny sposób dbają o swoje balkony i ogrody pod oknami swoich domów.
Na konkurs plastyczny ph. „Na straży czystej Ziemi” wpłynęła rekordowa liczba prac – ponad 100, przy czym najwięcej nadesłała Szkoła Podstawowa nr 1 w Złotoryi. Prawie jedna czwarta z nich (22) została nagrodzona lub wyróżniona.
W najmłodszej kategorii wiekowej jurorów najbardziej urzekł rysunek Laury Raczyńskiej z Przedszkola Niepublicznego im. Misia Uszatka. Drugie miejsce przyznano Aleksandrowi Jakubowskiemu z Przedszkola Miejskiego nr 1, a trzecie Milenie Kruk (PN im. Misia Uszatka). Były też dwa wyróżnienia – dla Alicji Pękal i Zuzanny Gwiżdż.
W grupie uczniów z klas I-III wszystkie trzy nagrody zgarnęli reprezentanci SP nr 1: Kinga Szczepańska (1 m.), Oliwia Warszawska (2 m.) i Filip Buszczak (3 m.). Wyróżnień było aż 9. Otrzymali je: Stanisław Ardelli, Nikodem Dacko, Aurelia Nawieśniak, Natalia Ardelli, Iga Żaczek, Kacper Kotliński, Filip Wójcik, Dominik Cycoń i Bruno Grubczyński.
W trzeciej kategorii (starsze klasy szkół podstawowych) wygrała Maja Tur z SP nr 1, na drugim miejscu była Lena Golanowska (SP nr 1), na trzecim zaś Agata Gierasimczyk ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka. Wyróżnieni zostali Oliwia Marciniak i Hubert Komor.
W drugim konkursie związanym z naturą, na najładniejsze złotoryjskie ogródki przy budynkach mieszkalnych oraz balkony, rywalizowało 14 obiektów. Większość z nich była znana komisji konkursowej, bo ich właściciele zgłaszali się w latach poprzednich, ale pojawiły się też 3 zupełnie nowe.
– Mieszkańcy dbają o to, żeby ubogacać ogrody czy balkony o nowe elementy dekoracyjne, nasadzenia, detale, więc nie ma znaczenia, jeśli zgłoszone przez nich obiekty były już nagradzane w ostatnich latach, bo one wciąż się zmieniają – podkreśla Bożena Łupkowska, miejska ogrodniczka, która przewodziła pracom komisji. – W wielu przypadkach dech zapierało, bo mimo że był wrzesień, gdy przeprowadzaliśmy wizytację i ocenę, to w niektórych ogrodach mieliśmy jeszcze erupcję kolorów.
Najładniejszy balkon w Złotoryi ma w tym roku Halina Durkalec. Nagrodę za drugie miejsce zgarnęła Maria Borycka, a za trzecie Zofia i Edward Kręcichwostowie. Komisja konkursowa wyróżniła natomiast balkon Elżbiety Krawczykowskiej.
W przypadku ogrodów na posesjach jednorodzinnych mieliśmy tylko 3 zgłoszenia, wszystkie więc wzięły udział w podziale nagród. Wygrał ogródek należący do Marii Gawlik. Druga lokata przypadła Barbarze Marysiak, a trzecia Wiolecie Tokarz.
Największa konkurencja była wśród ogrodów przy budynkach wielorodzinnych. Tu pierwszą nagrodę przyznano Danucie Gębackiej, drugą Marii Goleń, a trzecią Stanisławie Morawskiej. Pozostałe osiedlowe enklawy zieleni i koloru otrzymały wyróżnienia, a trafiły one do: Anny Opyd, Teresy Rusewicz, Pawła Gudzowskiego i Reginy Paszkowskiej.
– Wszystkie zgłoszone do konkursu ogródki i balkony są przepiękne, co świadczy także o tym, że macie państwo dobre serca. Chcę, żeby Złotoryja była piękna, kolorowa, żeby mieszkańcy poczuli się współodpowiedzialni za wygląd miasta. Dlatego bardzo dziękuję wam za pracę, którą wykonujecie – powiedział do uczestników miejskiego konkursu dla „kwiatolubów” burmistrz Paweł Kulig.
Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody pieniężne – 450, 400 i 350 zł odpowiednio za 1., 2. i 3. miejsce – oraz najnowszy złotoryjski gadżet promocyjny: torby materiałowe wielokrotnego użytku z hasłem „Złotoryja najstarsze miasto w Polsce”.
Filtry