Fanfary, saluty, uroczyste meldunki, no i oczywiście awanse z medalami – strażacy powiatu złotoryjskiego celebrowali wczoraj swoje święto przypadające na dzień św. Floriana. Odwiedziło ich z życzeniami wielu gości, w tym komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
Akademia w złotoryjskiej strażnicy byłą okazją do uhonorowania ludzi, którzy na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo: i tych w mundurach, i tych bez mundurów. W jednostkach ochrony pożarowej w naszym powiecie służy ponad 600 funkcjonariuszy zawodowych oraz druhów OSP.
– Za zaangażowanie w utrzymanie systemu bezpieczeństwa społeczeństwo niezmiennie od wielu lat darzy strażaków wysokim szacunkiem. Te dzisiejsze medale, awanse, odznaczenia niech będą zadośćuczynieniem za to zaangażowanie – mówił st. bryg. Tomasz Herbut, komendant powiatowy PSP w Złotoryi, który życzył wszystkim strażakom zdrowia i szczęśliwych powrotów z akcji, przytaczając starą dewizę strażacką: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Do życzeń przyłączył się Ryszard Raszkiewicz, prezes oddziału powiatowego Związku OSP RP w Złotoryi, który był współgospodarzem uroczystości.
Zacznijmy od awansów. Wczoraj w strażnicy stopień aspiranta otrzymał mł. asp. Marcin Łysiak, z kolei asp. Ryszardowie Wrutniakowi awans na młodszego kapitana wręczono kilka dni wcześniej podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka w Warszawie. Czterech ratowników: Marek Barnowski, Piotr Dębicki, Piotr Dominiak i Bartosz Nawojczyk zostało awansowanych na stopień starszego sekcyjnego. Były też awanse wewnętrzne w złotoryjskiej komendzie, na wyższe stanowiska służbowe, które objęły 9 strażaków.
Przejdźmy do odznaczeń. I tak, srebrna odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” trafiła do mł. kpt. Krzysztofa Boczulaka, a brązowa do mł. kpt. Piotra Pawłowicza. Nadał je minister spraw wewnętrznych i administracji, który uhonorował też Odznaką Świętego Floriana Jerzego Bańkę. Z kolei dwóch członków OSP, Kacper Kunecki i Maciej Wolski, uhonorowano odznaką „Strażak Wzorowy”.
Ale nie tylko dla strażaków były wczoraj odznaczenia. Ze złotego medalu „Za zasługi dla pożarnictwa” mógł się cieszyć Bogusław Regulski, ten sam medal, tylko że w kolorze srebrnym, zawisł na piersiach Marcina Janczury i Zbigniewa Lichosia, zaś brąz otrzymali: Renata Wojtylak, Radosław Herbut, Dawid Licnerski, Rafał Miara, Paweł Nowak, Krzysztof Pieczajko i Wiesław Świerczyński.
Wręczaniem awansów i odznaczeń zajęli się: nadbryg. Marek Hajduk – komendant wojewódzki PSP we Wrocławiu, Tomasz Stanowski – prezes dolnośląskiego oddziału wojewódzkiego Związku OSP RP, Ryszard Raszkiewicz, a także komendant Herbut (na zdjęciu obok – po lewej), który sam również otrzymał spore wyróżnienie: Złoty Znak Związku OSP RP – najwyższe odznaczenie ochotnicze, którego historia sięga 1922 r.
Dodatkową okazją do wczorajszego świętowania było 30-lecie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który został utworzony w 1995 r. Obok jednostek PSP tworzy go elita straży ochotniczych. W naszym powiecie to 10 jednostek: Olszanica, Pielgrzymka, Prusice, Sokołowiec, Świerzawa, Twardocice, Wojcieszów, Wysocko, Zagrodno i JPR Złotoryja. Wszystkie, razem ze złotoryjską strażą zawodową, zostały wyróżnione dyplomami przez komendanta głównego PSP.
Do znaczenia KSRG nawiązał w swoim krótkim przemówieniu komendant dolnośląski, wracając do wydarzeń z września zeszłego roku, w które strażacy byli mocno zaangażowani. – Dziękuję za pomoc, którą nieśliście mieszkańcom podczas powodzi. Tej pomocy nie przeprowadzilibyśmy w tak zorganizowany sposób, gdyby nie KSRG. W tej chwili mamy najlepszy system ratowniczy w Europie. Ale nie byłoby go bez pomocy samorządowców w modernizacji sprzętu ratowniczego. To też wasze 30-lecie – podkreślał nadbryg. Hajduk.
A głos w imieniu złotoryjskich samorządowców zabrał starosta Rafał Miara. – To dzięki waszej codziennej pracy, pełnej ryzyka, ale i najwyższego profesjonalizmu, mieszkańcy naszego powiatu mogą czuć się bezpiecznie – mówił do strażaków. – Za tę misję, za każdy trudny dyżur, za każdą interwencję serdecznie dziękuję.
W uroczystości brali też udział niemieccy strażacy z Saksonii. Po akademii komendant dolnośląski podpisał z prezydentem tamtejszego związku straży pożarnej umowę o współpracy, która formalizuje dotychczasowe partnerstwo obu formacji, a w przyszłości ułatwi m.in. pozyskiwanie środków na wspólne przedsięwzięcia.
Dodajmy, że akademii towarzyszyła wystawa poświęcona powojennej historii straży pożarnej w Złotoryi i okolicach. W tym roku mija 80.. rocznica powstania ochrony przeciwpożarowej na terenie naszego miasta. W lipcu 1945 r. na stanowisko komendanta powiatowego awansowany został plutonowy pożarnictwa Jan Kot, co uznaje się za początek polskiej straży pożarnej na naszym terenie.
Filtry