Złotoryjski sanepid wstrzymuje od dzisiaj publikację komunikatów o aktualnej sytuacji epidemicznej w naszym powiecie. Takich informacji nie będzie też na stronach internetowych wojewody dolnośląskiego. Statystyki zakażeń ma udostępniać tylko centralny system rejestracji danych. Gdzie, w jakiej formie i z jaką częstotliwością – tego na razie nie wiadomo.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Złotoryi informuje, że zgodnie z poleceniem Ministerstwa Zdrowia z dniem 24 listopada br. zaprzestaje publikacji danych dotyczących zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w powiecie złotoryjskim. Dane te będą upubliczniane w sposób scentralizowany, bezpośrednio z odpowiednich systemów informacyjnych – taki komunikat pojawił się dziś o godz. 12:30 na stronie facebookowej złotoryjskiego sanepidu.
To oznacza, że wczorajszy komunikat sanepidu o sytuacji epidemicznej w naszym powiecie, zawierający informacje o ilości zachorowań na koronawirusa od początku epidemii, zgonów, osób objętych kwarantanną i hospitalizacją, aktywnych przypadków, a także ozdrowieńców był ostatnim, który się pojawił. A brzmiał on następująco:
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Złotoryi informuje, że potwierdzono 12 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w powiecie złotoryjskim, a kolejne 26 osób jest już zdrowych.
Wśród zakażonych 121 osób przebywa w izolacji w warunkach domowych, 75 osób jest hospitalizowanych, a 3 osoby przebywają w izolatoriach. Kwarantanną objęto łącznie 369 osób.
Obecnie w powiecie złotoryjskim występuje 199 aktywnych przypadków zachorowania na COVID-19, 470 osób jest już zdrowych, 11 osób zmarło. Łącznie potwierdzono 680 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Od wtorku komunikaty o aktualnej sytuacji epidemicznej na Dolnym Śląsku przestaje też publikować na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych wojewoda. One także dostarczały podstawowych informacji dotyczących wszystkich powiatów w naszym województwie, w tym złotoryjskiego – zawierały liczbę zakażeń przypadków od początku epidemii, przyrost domowy i liczbę ozdrowieńców.
– Komunikatami od wtorku 24 listopada będzie się zajmowało tylko Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. Będą one generowane z jednego scentralizowanego systemu. Jeszcze dziś o godz. 15 ma być podany link, pod którym będzie można znaleźć aktualne dane dotyczące epidemii. Postaramy się go udostępnić na naszych stronach – usłyszeliśmy przed chwilą w biurze prasowym wojewody dolnośląskiego.
Nowy sposób raportowania i prezentowania statystyk związanych z epidemią koronawirusa ma związek z wykrytymi w ostatnich dniach rozbieżnościami pomiędzy systemem elektronicznym a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. W dotychczasowych raportach brakowało ok. 22 tys. przypadków. Te rozbieżności wzięły się m.in. z opóźnienia w przekazywaniu wyników przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2 do inspekcji sanitarnej. Ministerstwo „zagubione” przypadki doliczyło dziś do ogólnej liczby dodatnich wyników w Polsce. Jednocześnie zdecydowało się na ujednolicenie narzędzi rejestracji danych epidemiologicznych.
fot. Pixabay