Braki w obsadzie pielęgniarskiej w szpitalu powiatowym w Złotoryi nie narażały pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia – twierdzi Prokuratura Rejonowa w Złotoryi, która umorzyła toczące się od kilkunastu miesięcy postępowanie. O decyzji śledczych poinformował portal 24legnica.pl.
Zawiadomienie w prokuraturze w styczniu ubiegłego roku złożył Narodowy Fundusz Zdrowia. Doniesienie dotyczyło sześciu oddziałów, na których podczas kontroli w 2018 r. NFZ odkrył nieprawidłowości w obsadzie dyżurów pielęgniarskich. Według kontrolerów, zarówno na zmianach dziennych, jak i nocnych dochodziło do sytuacji, kiedy cały oddział pozostawał pod opieką jednej pielęgniarki.
– W przypadku oddziału pediatrycznego zdarzały się zmiany całkowicie pozbawione obsady pielęgniarskiej, czyli stwierdzono brak pielęgniarek na oddziale – mówiła w marcu 2019 r. Joanna Mierzwińska, rzeczniczka wrocławskiego oddziału NFZ.
Fundusz uznał, że ujawnione nieprawidłowości mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów, w tym małych dzieci. I zdecydował się zgłosić sprawę prokuratorowi (pisaliśmy o tym TUTAJ).
Postępowanie toczyło się na podstawie art. 160 par. 2 Kodeksu karnego. Przewiduje on karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności dla sprawcy, który mimo ciążących na nim obowiązków „naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”. Zdaniem złotoryjskiej prokuratury, do przestępstwa nie doszło, bo w tym przypadku bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia nie zachodziło.
– Zawsze na oddziale była przynajmniej jedna pielęgniarka. Dyżurowali też lekarze. Gdyby w ogóle pacjenci zostali bez opieki, można by się zastanawiać, czy zasadny jest zarzut narażenia ludzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Ale takiej sytuacji nie stwierdziliśmy – podkreśla Tomasz Pisarski, szef Prokuratury Rejonowej w Złotoryi.
Postępowanie zostało umorzone 31 grudnia 2019 roku. Pismo o umorzeniu zostało przesłane do NFZ, który jako podmiot poszkodowany ma możliwość wniesienia do sądu zażalenia na decyzję prokuratury. Postanowienie prokuratury na razie nie jest prawomocne.
Filtry